Stáž na hasičské stanici Beroun

23. 8. 2008 -     Členové naší jednotky ve složení Nouzák M., Palivec M. a Říha P. se zúčastnili další 24 hodinové stáže na hasičské stanici v Berouně.

Vyjeli jsme ráno krátce po čtvrt na sedm s automobilem CAS25 Š706 RTHP a s krátkou zastávkou v Rudné pro doplnění proviantu, se před sedmou hodinou hlásili na hasičské stanici v Berouně.

Po vystřídání směn následoval denní rozkaz, kde nás velitel "béčka" Jirka Košťálek seznámil s obsahem praktického výcviku, který se měl z větší části konat mimo stanici. Poté proběhla tradiční zkouška spojení a příprava k přesunu do terénu.

Po příjezdu ostatních jednotek (Chyňava, Vysoký Újezd, Zdice, Králův Dvůr a Nový Jáchymov) jsme se všichni přesunuli na Srbsko do lomu Alkazar, kde se uskutečnila první část výcviku - výcvik ve výšce a nad volnou hloubkou s automobilovým žebříkem AZ 30. Než berounští kolegové připravili vše potřebné k tomuto výcviku, předvedl Jirka Košťálek ukázku zdravovědy - ošetření zlomenin a poranění páteře pomocí vakuových dlah, resuscitace, masáž srdce, umělé dýchání a stabilizovaná poloha. Poté bylo již vše nachystáno a tak mohl začít výcvik ve výšce - výstup na skálu pomocí žebříku AZ 30 a sebezáchrana slaňováním. Po dokončení tohoto úkolu jsme si k obědu opekli buřty a odjeli k Sochomastské přehradě, kde proběhl nácvik zachycení ropných produktů na vodní hladině pomocí norných stěn.

Závěrečnou částí výcviku byla divoká voda u náhonu na řece Berounce. A nebyl by to Jirka Košťálek, aby nevymyslel nějaké zpestření. Tím byla soutěž na raftech, která se skládala z několika disciplín. Každé družstvo, čítající pět členů, muselo nejprve zhotovit bojové rozvinutí, poté tři členové nasednout do raftu a připlout k mostu, ze kterého se do raftu slanili zbylí dva členové. Následoval sjezd divokou vodou až k lávce u chudobince. Jelikož jsme byli pouze tři, doplnili naše řady kluci z Králova Dvora. V momentě, kdy jsme se pomalu připravovali na start (nutno říci, že někteří z nás s velkými obavami, jelikož voda není jejich přítel a na raftu nikdy neseděli), přišla zpráva o dopravní nehodě v obci Vráž a my odjeli k našemu prvnímu zásahu coby součást profesionálního družstva hasičů.

Dokázat se za jízdy "pod majákama" v Ivecu ve třech lidech převléknout z PS II do zásahového obleku není vážně žádná sranda, ale až na to, že jsme si s Mártym prohodili kalhoty, bylo vše bez problémů. Po příjezdu k dopravní nehodě, která se obešla naštěstí bez zranění, jsme pomáhali s řízením dopravy a vyproštěním havarovaného automobilu, jenž skončilo v přikopu na střeše. Po vytažení vozidla a odstavení mimo vozovku jsme se vrátili zpět k řece, kde již byla soutěž (k úlevě některých z nás) ukončena. Proběhlo vyhlášení výsledků a návrat na stanici, kam spolu s námi odjeli i členové JSDH Vysoký Újezd, kteří také sloužili na 24 hodinové stáži.

Na stanici proběhla údržba použité techniky, čehož jsme využili a umyli si také náš automobil. Kolem šesté hodiny byl vyhlášen další poplach, opět dopravní nehoda mezi Vráží a Lhotkou, ale tentokrát s "profíkama" odjeli kolegové z Vysokého Újezda. Naštěstí se znovu jednalo jen o lehkou nehodu bez zranění.

Po návratu kluků od zásahu nám ještě Jirka Košťálek předvedl použití VRVN na starém vraku auta, poté následoval volný program a klidná noc bez mimořádné události.

velitel jednotky Míla Nouzák