Sekce: SDH/Zápisy ze schůzí 2013/VVH SDH Drahelčice

Zpráva o činnosti zásahové jednotky za rok 2012

V Drahelčicích 14. ledna 2013

Vážení kolegové, milí hosté,

přestože to na první pohled není patrné a drtivá většina lidí, bohužel i z řad SDH, to ani neví, jednotka sboru dobrovolných hasičů nemá se sborem jako sdružením kromě názvu nic společného. V našem případě však probíhá spolupráce mezi těmito subjekty tak těsně, že oba de facto spojuje v jeden celek a stalo se již tradicí na valné hromadě o činnosti zásahové jednotky krátce pohovořit. Dovolte mi, abych tak v krátkosti učinil i já.

Naše jednotka, kterou zřizuje a financuje ze zákona obec Drahelčice, je součástí Integrovaného záchranného systému a patří do kategorie JPO V s místní působností v katastru obce. Jednotka je tvořena členy, kteří mají s obcí uzavřenu Dohodu o členství. Podmínkou členství je věk minimálně 18 let, zdravotní a odborná způsobilost. Jednotku tvoří tito členové - Míla Nouzák, Petr Říha, Martin Palivec, Jarda Špaček, Petr Ernýgr, Petr Janata a od loňska Láďa Štěrba. Scházíme se pravidelně každý pátek od 17:00 hodin v hasičské zbrojnici, kde se zpravidla věnujeme údržbě techniky, výstroje, výzbroje a ostatního vybavení.

Významnou událostí loňského roku bylo zařazení do výjezdu nově rapasovaného zásahového vozidla CAS 25 Škoda 706 RTHP alias Matýska II., které nám nahradilo starší vozidlo stejné značky. Novější vozidlo se nám podařilo získat a repasovat z velké části díky dotacím ze Středočeského kraje. Starou cisternu jsme měli v úmyslu prodat hasičům do Těškova, ale technická závada na motoru tento obchod překazila. Vozidlo proto bylo vyřazeno z IZS a po dohodě s kolegy z Vysokého Újezdu uloženo na náhradní díly do obecní stodoly v Kozolupech. Přestože ani současný vůz není žádným mladíčkem (rok výroby 1982), díky pravidelné údržbě se těší vynikající kondici. Kromě zásahového automobilu disponuje jednotka i další technikou. Jedná se o požární motorovou stříkačku PS-12 s požárním přívěsem, třífázovou elektrocentrálu Heron, plovoucí čerpadlo Niagara, elektrické kalové čerpadlo HCP a řetězovou motorovou pilu Jonsered. Veškerá zmiňovaná technika je funkční, pravidelně kontrolovaná dle řádu strojní služby a stále připravena k okamžitému použití.

Hlavním posláním jednotky je pomoc spoluobčanům při mimořádných událostech. Aby tato pomoc byla efektivní a nebylo způsobeno více škody jak užitku, probíhá během roku cyklus školení a praktických výcviků dle plánu odborné přípravy. Pro získání zkušeností jsou z tohoto pohledu pro nás nejvýznamnější 24 hodinové stáže u profesionálních hasičů HZS Středočeského kraje na stanici v Berouně. Velmi přínosný je také praktický výcvik jednotek v rámci získání odborné způsobilosti velitelů a strojníků v Letech. Plnění různých úkolů jako je zřízení čerpacího stanoviště, likvidace požáru, záchrana osob, zásah na nebezpečné látky, dopravní nehoda a další je zde bodováno a k našemu potěšení jsme v loňském roce obsadili 1. místo.

Co se týče samotných výjezdů, v loňském roce jsme evidovali 13 událostí, z čehož byly 3x požár, 9x technická pomoc a jednou planý poplach. První vážná událost byla 12. 2., kdy nám v 5:40 hodin vyhlásilo operační středisko v Kladně poplach na hořící automobil. Po příjezdu na místo události byl zjištěn požár motorového prostoru v plném rozsahu, k likvidaci byl nasazen 1 útočný proud C se smáčedlem Pyrocom v dýchací technice. Zásah komplikoval silný mráz -22 °C. Po lokalizaci požáru dorazila jednotka HZS Beroun a s pomocí termokamery byly dohašeny skrytá ohniska.

Další vážnou událostí byl požár dílny se stodolou v Zahradní ulici, který byl na operační středisko ohlášen 6. 12. v 15:40 hodin. Z nepochopitelných důvodů, respektive chybou operačního důstojníka byl naší jednotce poplach vyhlášen až o téměř čtvrt hodinu později. Přestože většina členů jednotky v tuto dobu byla ještě v zaměstnání, k události jsme dorazili do 10 minut a podíleli se s ostatními jednotkami na hasebních pracích.

Další události naštěstí již tak tragické nebyly. Jednalo se zejména o technické pomoci jako kácení či prořezání stromů, proplach ucpané kanalizace, likvidace sršních a vosích hnízd a jako perlička odchyt leguána.

Tak to by byl stručný výčet naší činnosti, která by nemohla být tak pestrá bez podpory zastupitelstva obce. Přestože to obcím ukládá zákon, ne vždy se jednotkám dostává ze strany obecního zastupitelstva takové podpory, jako je to v našem případě. Na druhou stranu se tuto podporu snažíme oplácet poctivou prací leckdy i nad rámec našich povinností. Velice si této vzájemné spolupráce a důvěry ceníme a věříme, že i ostatní spoluobčané chápou, že prostředky investované do naší zásahové jednotky nejsou mrháním peněz, ale zvýšením ochrany a bezpečnosti jich samotných i jejich majetku.

Závěrem mi dovolte poděkovat všem, kteří nám v loňském roce jakkoli pomohli či nás podpořili, zejména členům obecního zastupitelstva, dále pak členům zásahové jednotky, za jejich obětavou a zodpovědnou práci a hlavně jejich rodinám, které to s námi nemají často lehké. Do nového roku přeji všem hodně zdraví a štěstí a ať se Vám vyplní všechna Vaše přání.

Děkuji za pozornost, případné dotazy rád zodpovím v diskusi.

Zprávu vypracoval: Míla Nouzák ml.