Sekce: SDH/Zápisy ze schůzí 2022/VVH SDH Drahelčice

Zpráva o činnosti SDH za rok 2020-21

Sestry hasičky, bratři hasiči, vážení hosté.

Protože jsme se loni kvůli vládním opatřením spojených s covidovou pandemií nemohli sejít, zhodnotíme dnes činnost našeho sboru za rok 2020 i 2021. Úvodem bych chtěla říct, že devítičlenný výbor se pravidelně scházel každou první středu v měsíci, pokud mu to momentální pandemické situace dovolila a snažil se plnit úkoly stanovené na předešlé valné hromadě. Jak se mu to dařilo se dozvíte z následující zprávy.

Jako každý rok jsme i ten předloňský začali výroční valnou hromadou našeho sboru, která byla zároveň volební. Tentokrát byla účast více než hojná, z čehož jsme měli opravdu radost. Zároveň jsme v průběhu zimních měsíců navštěvovali výroční valné hromady sborů v našem okolí i výroční zasedání ostatních organizací v Drahelčicích.

Naší první akcí byl tradiční hasičský ples. Návštěvnost předčila naše očekávání a po delší době byl zaplněn celý sál. Atmosféra byla vynikající a všichni si náš hasičský ples užili. Byla to ale zároveň i poslední velká akce předloňského roku.

V dalších měsících se měl konat například velikonoční jarmark s muzikálovou pohádkou, pálení čarodějnic nebo loučení s prázdninami. Bohužel se muselo veškeré dění přerušit, díky koronavirové situaci, která stále trvá.

Na září jsme si tedy naplánovali brigádu v kiosku a přilehlém příručním skladu. Do kiosku jsme namontovali novou kuchyňskou linku, kterou využijeme při pořádání našich kulturních a sportovních akcí. V příručním skladu jsme uspořádali veškeré vybavení (stoly, lavice, stany) dle jeho použitelnosti, řádně ho zaevidovali, takže budeme mít lepší přehled při případných zápůjčkách. Po více jak třech letech máme také ve skládku nainstalované světlo, čímž se nám usnadní noční úklid stolů a dalšího vybavení po našich akcích.

Poslední akcí v roce 2020 byla v prosinci tradiční vánoční jízda obcí, při níž blikajícími světýlky ozdobený Matýsek brázdil ulice Drahelčic. I v tomto případě nás překvapila velmi hojná účast lidí, dokonce i přespolních, kteří nás na této akci doprovázeli. Za zvuku vánočních písní naši členové přáli všem sousedům krásné svátky a rozdávali novoroční PF.

Jak již v úvodu zaznělo, rok 2021 jsme nezačali naším tradičním hasičským plesem ani výroční valnou hromadou. Výbor se sešel 13. ledna na mimořádné schůzi, kde bylo v důsledku vládních opatření spojených s pandemií COVID-19 rozhodnuto o zrušení těchto a bohužel posléze i ostatních našich akcí, kterými měl být velikonoční jarmar, pálení čarodějnic a loučení s prázdninami.

Tento neveselý čas jsme věnovali zejména dalšímu zvelebení našeho kiosku v Ruči. Od května do září jsme postupně obměnili celý interiér a provedli generální úklid. Kiosek je tedy připraven na další sezónu, která doufáme bude stejná, jako v letech, kdy byl svět ještě v pořádku.

Kromě práce na kiosku se členové našeho sboru aktivně zúčastnili drahelčického posvícení a kladení věnců u pomníku na návsi nejprve 7. května u příležitosti 76. výročí konce druhé světové války a poté 28. října při lampionovém průvodu k 103. výročí vzniku Československé republiky. Též jsme zajišťovali odpálení novoročního ohňostroje na místním fotbalovém hřišti. Tyto akce byly pořádány obcí Drahelčice. Více nám okolnosti bohužel neumožnily.

Během roku oslavilo několik našich členů významné životní jubileum, a jak je u nás již řadu let zvykem, ke každému přišli zástupci výboru osobně poblahopřát a předat malou pozornost. Bohužel nás zastihla i velmi smutná událost, kdy nás 25. srpna navždy opustil dlouhodobý člen sboru pan Antonín Čipera. Ještě jednou čest jeho památce!

Jedinou naší akcí byla prosincová vánoční jízda obcí. I v loňském roce se k nám přidali obyvatelé obce a my za malebných zvuků koled rozdávali obyvatelům Drahelčic PFka s přáním všeho nejlepšího v novém roce.

Jak ze zprávy vyplývá, naše činnost nemohla být tak pestrá a bohatá, jako v jiných letech. Budeme všichni doufat, že se situace zlepší a budeme zase pořádat vámi oblíbené akce, zejména když bychom v letošním roce měli oslavit výročí 100 let od založení sboru.

Závěrem mé zprávy bych chtěla za celé SDH poděkovat zastupitelstvu naší obce včele se starostkou paní Petrou Ďuranovou a ostatním organizacím za podporu a spolupráci. Dále bych poděkovala všem členům SDH, kteří se podílejí na organizaci a programu našich akcí. A samozřejmě bych ráda všem přítomným popřála hodně zdraví, štěstí a osobních úspěchů v novém roce.

Zprávu vypracovala: Karolína Chalupová