Sekce: SDH/Soutěže/2011

5. ročník závodů hasičských družstev   Soutěž v lanovém centru Ořech Soutěž v lanovém centru Ořech  Video  Video

16. dubna 2011, lanové centrum Ořech

V sobotu nás čekala, již třetím rokem, cesta do lanového centra v Ořechu, kde se konaly závody dobrovolných hasičů v netradičních disciplínách.

V ranních hodinách se sešla za náš sbor dvě družstva - mužské a ženské. Někdo se těšil, někomu v očích hrála nervozita. Okolo půl deváté jsme vyrazili směr Ořech.

Do areálu lanového centra jsme dorazili jako první, mohli jsme tudíž seznámit členy našich družstev, kteří tu byli poprvé, s nástrahami lanových disciplín. Nikdo ale nevěděl, co přesně nás čeká. Pořadatelé v čele s Vladimírem Glaserem každý rok soutěž alespoň trochu mění, abychom neupadli do stereotypu. Museli jsme tedy na zmiňovaného počkat, až dorazí a seznámí nás s průběhem dnešního závodu.

Podrobnosti jsme se dozvěděli až na nástupu. Jak složení úkolů, tak pořadí, ve kterém do nich půjdeme. Na obě naše družstva připadly nejprve "horolezecké" disciplíny. Děvčata se šla v první řadě školit, jak se správně pohybovat a jistit na lanových překážkách. Posléze se mohla vydat na lanovou dráhu, kde bylo úkolem z konečné plošiny hody přemístit míč na základnu. Po krátkém zdržení se to děvčatům podařilo. V tu dobu už kluci (Dino a Pítrs) zdolávali horolezeckou stěnu, jak jinak než úspěšně. Jako druhou disciplínu měla dvě děvčata seskočit z věže a od další z týmu převzít míček a předat ho poslední. Soňa i Helča nezaváhaly, skočily téměř bez rozmyslu a úkol dotáhly do úspěšného konce. Stejné zadání měli i kluci. Skokani Dino a Millhouse také nezklamali. Čas ubíhal a stejně tak i odškrtávání zbývajících disciplín, které jsme ještě museli splnit. Po vzoru kluků i Soňa a Ivanka vylezly až na vrchol stěny. Dívkám i klukům se úspěšně podařilo zdolat přechod přes řeku, i výstup na žebřík, který nebyl jednoduchý, jak se zdá podle názvu. Vylézt na žebřík není jistě žádný problém, ale když není o nic opřený a musí ho držet zbytek týmu? To už je horší. Ale i přesto jsme to zvládli. A to kluci v rekordním čase 25 vteřin, za což od holek sklidili velké uznání. Ale děvčata na sebe také mohou být hrdá. Nejlepší čas v dívčí kategorii získala za disciplínu "K ohni". Spočívala v tom, že dva členové družstva nasedli do přívěsného vozíku za auto a další dva je vezli k ohni, poté se pozice obrátili. V tom jsme neměli konkurenci. Po těchto základních disciplínách přišla řada na semifinálovou - přetahování. Kluci byli bezkonkurenční a přetáhli, co se dalo. Holky na tom byly hůře a skončily druhé. Na závěr byl přichystán běh na lyžích. Holky o malý kousek skončily třetí, ale byly spokojené, že splnily všechny úkoly a prožily společně zábavné odpoledne.

Kluci se předvedli jako muži na správných místech, porazili všechny ostatní družstva a zaslouženě získali 1. místo.

S příjemným pocitem a úsměvem na tváři jsme se rozloučili a zamířili k domovu. Příští rok se jistě rádi zúčastníme zase.

Helena Zůzová

Složení našich družstev: