Stáž na hasičské stanici Beroun

4. 7. 2009 -     V šest hodin ráno se otevírají vrata naší zbrojnice - důvod je prostý, chystáme se do Berouna, kde nás čeká další 24 hodinová stáž s místními profíky. Vyrážíme ve třech (Millhouse, Pítrs a Márty) raději dříve, ať máme časovou rezervu, kdyby se cestou něco neočekávaného přihodilo.

V Berouně jsme krátce po půl sedmé a po tradiční zastávce u čerpací stanice na kávu parkujeme v sedm hodin s naším Matýskem na dvoře hasičské stanice. Po nástupu a zkoušce spojení jsme se přesunuli do společenské místnosti, kde proběhla příprava na dopolední výcvik. Tím byl zásah na unikající nebezpečnou látku se záchranou osob a dekontaminací. Po vyhlášení cvičného poplachu se Millhouse s Pítrsem tajně odebrali do garáže, kde dle instrukcí velitele Jirky Košťálka simulovali zraněné osoby. Na dvoře před garáží byla vytyčena nebezpečná zóna s dekontaminačním stanovištěm. Hasiči zasahovali v ochranných oblecích Tyvek a v dýchací technice. Pomocí nosítek vynesli zraněné osoby, lokalizovali unikající nebezpečnou látku a provedli dekontaminaci jak svou, tak i zachráněných osob. Po zhodnocení výcviku provedl Matěj Šapovaliv kontrolu a naplnění použitých dýchacích přístrojů, včetně našich čtyř saturnů.

My jsme se zatím přesunuli k cvičné věži, kde proběhl výcvik sebezáchrany slaněním děvčat z Chýňavy a kolegů z Hýskova, kteří se připravovali na jednu z disciplín v soutěži Žloukovické brodění. Při pohledu na odvážné hasičky čas pěkně utíkal a brzy nastal čas oběda. Posilněni dobrým jídlem jsme se pomalu připravovali na další program, když v tom se ve staničním rozhlase ozvala zpráva o výjezdu na požár osobního automobilu.

K události vyjela RZA VW, VEA-Hyundai a CAS20 Iveco (Pítrs s Mártym v Ivecu, Millhouse v Hyundai). Naštěstí se nejednalo o nic vážného, požár v motorovém prostoru, kde hořela izolace pod kapotou, byl zlikvidován pomocí vysokotlaku z RZA a po "vychladnutí" motoru byl automobil schopen pokračovat dál v jízdě. RZA a VEA se vrátily zpět na stanici, Iveco zůstalo po dobu výjezdu hořovických hasičů ve Zdicích na záloze.

Odpolední program pak pokračoval pro pětičlenné družstvo výcvikem na vodě, kterého se od nás zúčastnil Millhouse pouze v roli spolujezdce CAS20 Iveco, zajišťující převoz raftu od zimního stadiónu k jezu u Telecomu (Pítrs s Márty zůstali na stanici se zbytkem směny, pro případ výjezdu). Hned při první jízdě se klukům výcvik změnil v ostrý zásah, kdy zachraňovali mladou dívku, která v silném proudu zůstala uvízlá pod převrácenou lodí. Dívku vytáhli do raftu a na břehu jí ošetřili zraněné koleno. Poté se vydali pro potopenou loď, kterou se jim také podařilo vytáhnout. Následovalo ještě pár sjezdů a návrat na stanici.

Na závěr dne jsme si pod vedením Jirky Pánka vyzkoušeli na cvičné věži sebezáchranu slaněním. Po sprše a večeři jsme za příjemného letního večera poseděli pod širým nebem a čekali na další výjezd. Kolem půl noci jsme se odebrali na kutě a bez mimořádné události spali až do rána…

velitel jednotky Míla Nouzák