Sekce: SDH/Zápisy ze schůzí 2023/VVH SDH Drahelčice

Zpráva o činnosti zásahové jednotky za rok 2022

Vážení kolegové, milí hosté.

Jak již bývá na výroční valné hromadě zvykem, seznamujeme Vás v krátkosti i s činností a stavem naší zásahové jednotky, přestože se sborem jako takovým nemá de facto nic společného.

Jednotku ze zákona zřizuje a financuje obec Drahelčice, je součástí integrovaného záchranného systému se zařazením v kategorii JPO V, tzn. s místní působností v katastru obce Drahelčice. Tvoří ji členové, kteří mají s obcí řádně uzavřenou Dohodu o členství a pravidelně se schází každý pátek od 17:00 hodin v hasičské zbrojnici, kde se kromě údržby techniky, výstroje a výzbroje zdokonalují ve svých znalostech a dovednostech dle plánu odborné přípravy.

Naše jednotka je složena z 9 členů, z nichž jsou:
velitel jednotky - Míla Nouzák
velitel družstva a řidič strojník - Martin Palivec
velitel družstva - Petr Říha
řidič strojník - Jarda Špaček
řidič strojník - Láďa Štěrba
strojník - Petr Ernýgr
a hasiči - Honza Prager, Ondra Palivec a Vojta Říha

V této souvislosti nás velice těší dvě skutečnosti. Zaprvé, že naše řady na podzim rozšířil benjamínek Vojta Říha. Věříme, že ho hasičina bude bavit minimálně jako jeho tátu a stane se očekávaným přínosem pro naši jednotku.

Tou druhou je Ondra Palivec, který kromě naší jednotky působí i jednotce SDH Rudné, kde díky častým výjezdům získává bohaté zkušenost a dovednosti z hasičské činnosti. Doufáme, že mu tento elán a nadšení vydrží a po dosažení patřičných osvědčení bude moci převzít velitelskou taktovku nad naší jednotkou (bo já tu nebudu věčně). Kromě toho se se stal Ondra též členem zastupitelstva obce, což je od vzniku naší jednotky v roce 2005 poprvé, kdy máme na obci "svého člověka" a to rozhodně není nikdy na škodu.

Co se týče zásahové činnosti v loňském roce, jednalo se naštěstí o klidnější rok. Operační středisko nás vyslalo pouze k pěti mimořádným událostem, z čehož se jednalo dvakrát o požár, dvakrát technickou pomoc a jednou záchranu osob a zvířat.

V rámci výcviku či kondičních jízd jednotka prováděla na žádost starostky obce během roku zalévání obecní zeleně, likvidaci obtížného hmyzu, čištění komunikací a odstraňování stromů.

K těmto činnostem jsme z větší části využívali náš zásahový vůz CAS 25 Škoda 706 RTHP, který loni dvakrát navštívil servisní středisko, kde mu bylo nejprve v Hudlicích opraveno naftové čerpadlo a následně ve Stodůlkách brzdové obložení. Poté úspěšně prošel STK a v současné době se opět těší dobré kondici a jeho uvažovaná výměna tak není na pořadu dne.

Co se týče další techniky a vybavení, nemá cenu vás tu zatěžovat nějakým výčtem. Vše je plně funkční, pravidelně kontrolováno a kdykoli připraveno k zásahu. Z nového vybavení bych asi zmínil pouze pořízení tabletu s programem RescueNavigator do zásahového vozu, což je podpůrný systém výjezdu pro dobrovolné jednotky. Díky GPS lokátoru v tabletu vidí KOPIS polohu naší jednotky při cestě na místo události.

Tím bych rád poděkoval obecnímu zastupitelstvu včele se staronovou starostkou Petrou Ďuranovou za podporu a spolupráci, bez níž by se činnost naší jednotky neobešla. Velice si této podpory ze strany obce vážíme a věříme, že schválené projektování rekonstrukce a rozšíření hasičské zbrojnice o sociální zařízení bude v brzké době úspěšně realizováno.

Závěrem mi dovolte poděkovat všem, kteří nám v loňském roce jakkoli pomohli či nás podpořili a do nového roku přeji hodně zdraví a spokojenosti.

Případné dotazy či doplnění rád zodpovím v diskuzi

Zprávu vypracoval: Míla Nouzák ml. - velitel JSDH