Sekce: SDH/Soutěže/2009

Soutěž v lanovém centru Ořech Soutěž v lanovém centru Ořech

19. dubna 2009, Ořech

V neděli 19. dubna jsme se zúčastnili soutěže hasičů v lanovém centru Ořech. V hasičárně jsme se sešli v hojném počtu, tudíž jsme za nedlouho mohli vyrazit v obou našich autech.

Po příjezdu do areálu některým z nás zmizel úsměv z tváří. Po zhlédnutí překážek a vyslechnutí, kde všude se nachází soutěžní disciplíny, bylo na nás, sestavit soutěžní družstva. Ta měla být čtyřčlenná. Všichni naši chlapi se od soutěže distancovali, tudíž čest našeho sboru zůstala na holkách. Ta utvořila družstva v sestavách:

Drahelčice I: Drahelčice II:
Nouzáková Štěpánka Červenková Maruška
Maršálková Lenka Zůzová Helena
Šindlerová Karolína Ernýgrová Soňa
Slunečková Eva Šafránková Simona

S jistými obavami v očích se holky pustily do zdolávání připravených překážek. Družstva se od sebe oddělila a každé začalo soutěžit na jiném stanovišti. Naše druhé družstvo hned zamířilo na asi nejobávanější disciplínu a to na houpačku. Vše spočívalo v tom, že se na věži vysoké devět metrů dívky připoutaly k lanové houpačce a skočily dolů. Všechny holky z tohoto družstva svůj úkol splnily i přesto, že Simča měla velký strach. V našem prvním družstvu byly holky také statečné, jen Evča v poslední chvíli couvla a seskok si rozmyslela. Svůj strach nepřekonala, ale nikdo jí to samozřejmě neměl za zlé.
Další překážkou bylo zdolání horolezecké stěny o výšce deset metrů. Družstvo tu muselo spolupracovat, a tak dvě dívky lezly a dvě je na lanech jistily. Obě naše skupiny to zvládly velmi dobře.
Třetí disciplínou byla " záchrana piva". Ač podle názvu by si každý mohl myslet, že jde o nějakou legraci, nebylo tomu tak. Každý člen družstva musel zachránit plechovku piva z lanové dráhy ve výšce šest metrů nad zemí. První kroky našich děvčat byly vratké a nejisté, ale čím déle se pohybovaly po lanech, tím si byly alespoň trochu jistější. Plechovky piva donesly všechny, ale několik zádrhelů se našlo. Léňu při zdolávání lanových překážek chytla křeč do lýtka, Helča se svými jistícími lany zamotala do třmenů. Ale i přes takové drobné potíže nezklamaly a nevzdaly se. Soňa si dokonce troufla na nejvyšší lanový přechod ve výšce dvanáct metrů. Velitelka Maruška po lanech hopsala velmi hbitě a nedala se před mladšími kolegyněmi zahanbit.
Předposlední úkol bylo přebrodění řeky. S vodou to ale nemělo nic společného. Na trase byly připraveny dřevěné špalky a dva dřevěné trámy. Družstva měla za úkol se pomocí své vlastní síly a zručnosti dostat na konec špalkové cesty. Našim holkám se to podařilo. No a poslední soutěž byla prolézání lanové pavučiny. Všechny čtyři členové se musely dostat na druhou stranu bez doteku lan. Bylo dovoleno navzájem si pomáhat, a tak si silnější holky předávaly ty drobnější ve vzduchu skrze pavučinu.

Do finále postoupila čtyři družstva. Naše družstvo číslo 2 se tedy utkalo se třemi ryze mužskými celky v závodech na lyžích. Všichni čtyři členové byli připoutaní k jedněm lyžím. Holky startovaly ze čtvrtého místa a také po četných a dosti vtipných pádech na čtvrtém místě doběhly.

I přesto, že se dívky neumístily na prvních třech místech, všechny byly spokojené především s tím, že překonaly samy sebe a hlavně svůj strach.

Helena Zůzová

Konečné pořadí: