Sekce: SDH/Zápisy ze schůzí 2024/VVH SDH Drahelčice

Zpráva o činnosti zásahové jednotky za rok 2023

Vážení kolegové, milí hosté.

Dovoluji si Vás také co nejsrdečněji přivítat na naší valné hromadě a v krátkosti seznámit s činností zásahové jednotky za uplynulý rok 2023.

Jednotku ze zákona zřizuje a financuje obec Drahelčice, je součástí integrovaného záchranného systému se zařazením v kategorii JPO V, tzn. s místní působností v katastru obce Drahelčice. Tvoří ji 9 členů, kteří mají s obcí řádně uzavřenou Dohodu o členství a pravidelně se schází každý pátek od 17:00 hodin v hasičské zbrojnici.

Loňský rok byl pro naši jednotku z pohledu zásahů poměrně klidný. Krajské operační a informační středisko se sídlem v Kladně vyslalo naši jednotku pouze ke 3 mimořádným událostem, při čemž se ve všech případech jednalo o technickou pomoc.

O co méně jsme vyjížděli k zásahům, o to více jsme vykonali práce pro obec. Tou nejvýznamnější bylo v období od března do dubna vykácení více jak 50 stromů a keřů v bývalé Panské zahradě, kde by v letošním roce měla započít výstavba nové základní školy. V květnu jsme již tradičně rozvěsili truhlíky s okrasnými květinami na sloupy veřejného osvětlení a po celé parné léto je společně s ostatní obecní zelení pilně zalévali.

Odměnou a důkazem fungující vzájemné spolupráce s obcí nám za tuto odvedenou činnost bylo zakoupení nové výstroje a výzbroje. Jednalo se o zásahové obleky a dýchací přístroje Dräger. Dále nám byla v místnosti, která slouží jako šatna a kde se schází i výbor SDH, vyměněna okna a dveře. Velice si této výměny vážíme, a ještě jednou děkujeme, ale bohužel k dokonalosti našeho zázemí stále hodně chybí. Tím nejzásadnější je voda a sociální zařízení.

Nerad bych Vás tady dále zatěžovat informacemi, které si snadno naleznete na našich facebookových či webových stránkách, ale spíš bych chtěl shrnout co nás těší anebo naopak trápí.

Jako velitele mě samozřejmě těší, že naše jednotka byla v loňském roce akceschopná a vždy připravena pomoci, ať již to bylo na žádost operačního střediska nebo starostky obce jako zřizovatele. Za to bych chtěl všem členům poděkovat.

Na druhou stranu však musím konstatovat, že tak nemusí být i nadále. Čas nelze zastavit, stárneme a získávání nových členů je čím dál složitější. Dále nás velice trápí, jak již jsem zmínil výše, stav našeho zázemí. V dnešní době nemít možnost kde si umýt ruce či dojít na záchod je velice smutné. Chápeme omezené možnosti obce, ale přesto věříme, že se snad v dohledné době nějaké rozumné řešení této nevyhovující situace nalezne.

Na závěr bych chtěl tedy poděkovat obci Drahelčice včele se starostkou Petrou Ďuranovou za podporu a vzájemnou spolupráci. Dále členům jednotky za odvedenou práci a jejich rodinám za tolerantnost. Všem přítomným přeji do nového roku vše nejlepší a pevné zdraví.

Zprávu vypracoval: Míla Nouzák ml. - velitel JSDH